Najciekawsze miasta...Lyon - to drugie co do wielkości miasto we Francji. Lyon założyli w 43 r.p.n. e. Rzymianie. Miasto - port położone jest na skrzyżowaniu szlaków komunika-cyjnych. Turyści mogą odwiedzać tutaj liczne zabytkowe kościoły i budowle świeckie.

Avignion - w XV wieku miasto było rezydencją antytpapieży. Dziś to miejsce chętnie odwiedzają turyści, którzy chcą zobaczyć zabytki średniowieczne i rzymskie. Miasto słynie też z festiwalu, który odbywa się każdego roku od 1947 r. Festiwal ten to miesjce pokazów teatrów, pantonimy i tańca.

Grenoble - to największe miasto Alp, miasto uniwersyteckie i ważny ośrodek sportów zimowych.
Bordeaux - to duży port morski nad Garonną. W mieście znajdują się liczne kościoły gotyckie, romańskie, barokowe, a także osiemnastowieczne pałace.
Tuluza - tutaj znajduje się największy francuski kościół romański St.Sernin z XI wieku oraz Katedra St.Etienne. Turyści mogą podziwiać również pałace z XV i XVII w., zabytkowe domy i ratusz.
Amiens - w mieście znajduje się katedra, która powstała w 1220 r. w stylu gotyckim, uważana za największy kościół Francji.
Bourges - Katedra św. Stefana w Bourges, jest jedną z najpiękniejszych w całej Francji.

Limoges - znany ośrodek produkcji porcelany, muzeum ceramiki w pałacu biskupim. Ośrodek emalierstwa - tu wynaleziono emalię zwaną limuzyjską.

Lourdes - miasteczko słynne z objawień Matki Bożej, na cześć której postawiono figurę z białego marmuru.

Marsylia - typowe miasto portowe założone przez Greków 600 lat p.n.e., a rozbudowane przez Rzymian. Obecnie to port łączący Francję z północną Afryką.


... i regiony FrancjiKraina Ardeche - jedno z najciekawszych miejsc dla kajakarzy. Spływ rzeką trwa sześć godzin, trasa wiedzie wśród wąwozów i urwisk skalnych.


Langwedocja słynie z uprawy winorośli, średniowiecznego zamku w Carcasonne, rzymskiego akweduktu Pont du Gard w Camargue i siedlisk różowych flemingów. Miasta Montpellier, Nimes, Carcassonne znajdują się na liście UNESCO.

Dolina Loary znana jest z gotycko - renesanso-wych zamków, największy Chateau de Chambord. W dolinie znajdują się też trzy parki narodowe: Brenne, Le Perche oraz Loire - Anjou-Touraine.
Lazurowe Wybrzeże - znany region turystyczno wypoczynkowy. Wybrzeże otoczone jest z jednej strony górami, a z drugiej Morzem Sródziemnym. Najsłynniejsze plaże znajdują się w St.Tropez, a Nicea położona nad Zatoką Aniołów ze słynną Promenadą Anglików jest jednym z największych uzdrowisk kraju. Cannes - stary port, to najsławniejsze miasto Riwiery. Od 1946r. odbywa się tu słynny na cały śwat festiwal filmowy, który przyciąga blisko 40tys. gości każdego roku, w tym aktorów, reżyserów, scenarzystów, modelki, biznesmenów i dziennikarzy.

 

Juan Les Pins to jeden z najbardziej znanych kurortów Lazurowego Wybrzeża.

Roussillon nazywane jest francuską Katalonią, to region winnic, gajów oliwnych i pól figowych. Odbywają się tu też walki byków.

Szampania to ważny region uprawy winorośli i produkcji wina. W Ardenne i Reims wyrabia się oryginalne szampany.

Akwitania to region winnic, gór, raj dla miłośników serfingu i wspinaczki górskiej.

Wiśniowe Wybrzeże znajduje się u podnóża Pirenejów. Dobre miejsce dla miłośników sportów wodnych i flamenco.